Фільтри
Новини
Індекси цін зернових та інших агрокультур (світові і українські)
Що таке ціна агропродукції і чому ціна саме така?
Різні люди рахують і розуміють ціну по-різному (особливо справедливу ціну). В умовах планової економіки, основою формування ціни агропродукції була собівартість агровиробництва. У ринковій же економіці ціну зерна формує баланс попиту і пропозиції на зернові. Якщо є надлишковий попит - то ціна зернових зростає, якщо є надлишок пропозиції зерна - то ціна падає. Іноді це може означати, що ціна може бути нижче собівартості виробленої агропродукції.
Як працюють індекси цін української та світової агропродукції на Агроксі?
Наш внутрішній алгоритм проводить автоматичне формування індексу середніх цін на внутрішньому ринку для 18 товарних позицій від пшениці до борошна і висівок. Для розрахунку індексу цін алгоритм використовує закупівельні ціни елеваторів в 24 областях України, а також ціни, що виставляються в заявках на закупівлю і продаж на нашій платформі. Умовно ми називаємо наш індекс «EXW-Елеватор-UA» - хоча змушені визнати, що дані, на яких він сформований, ймовірно, включають в себе і інші базиси.
Ціна з ПДВ або без ПДВ?
Для українського внутрішнього та експортного ринків це принципові питання. ПДВ в Україні становить 20% (податок на додану вартість, який можна застосувати до всіх груп агротоварів, що продаються на внутрішньому ринку). При експорті цей податок НЕ сплачується і повинен бути компенсований державою компанії-експортеру (є винятки: наприклад, експорт олійного насіння ріпаку). Щоб дізнатися ціну товару без ПДВ 20%, потрібно відняти від його повної вартості 16.7% і перевести у валюту експортного контракту. Відшкодування податку державою при експорті - це процедура, яка довгі роки в Україні була корумпована і погано працює. І, не дивлячись на певні поліпшення останніх років, з введенням реєстру і механізму автоматичного відшкодування, виробникам все ж варто розраховувати тільки на відшкодування ПДВ в рамках своїх податкових зобов'язань з цього податку перед державою.
Що означає «ціна агропродукції на внутрішньому ринку без ПДВ»?
Розрахунок відбувається готівкою або в ході купівлі продажу за договором, де не враховується ПДВ. Це, зазвичай, свідчить про те, що контрагент, продаючи агропродукцію малого обсягу, не веде облік вхідного ПДВ, а отже, не бере участі в ланцюжку передачі податку на додану вартість. З точки зору податкової системи України такий малий виробник (зазвичай, фермер із земельним наділом до 100 Га) не є платником ПДВ податку, а платить єдиний податок. Такий виробник/продавець відмовляється вести більш складний бухгалтерський облік подібних витрат. При цьому він все одно оплачує більшість куплених ним товарів (паливо, ЗЗР, насіння) із включеним в їх вартість ПДВ, але не має податкового кредиту з цього податку. Є групи товарів, на які в Україні держава не відшкодовує ПДВ при експорті (насіння ріпаку, соя) і для цих товарів ціна внутрішнього ринку (з ПДВ) дорівнює експортній ціні.
В даний момент ми маємо три основних базиси ціни зернових в Україні
- «на вагах» елеватора
- EXW Елеватор
- CPT Порт
Базис «на вагах» - це своєрідне пострадянське ноу-хау, пов'язане з низьким рівнем взаємної довіри між агровиробниками з одного боку і покупцем/елеватором з іншого. Обидві сторони регулярно дають підстави для такої недовіри. Виробник вимагає швидкої оплати і рідко зберігає своє зерно на елеваторі, елеватор і покупець вимагає перевірки якості та відповідності якості стандарту перед оплатою. Часто елеватори хотіли б надавати послуги по підбору і зберіганню зерна, а не лише виступати його проміжним власником.
Базис EXW Елеватор - описує ціну зерна (кукурудзи, пшениці і т.д.) з урахуванням вартості її вивантаження з елеватора в транспорт, наданий покупцем, АЛЕ без урахування вартості доставки до порту. Для багатьох агровиробників і навіть трейдерів в Україні це - зрозумілий і найменш ризикований базис продажу, при якому вони не залучені до операцій транспортування зерна в порт.
Базис CPT Порт - описує ціну зерна (кукурудзи, пшениці і т.д.) з урахуванням вартості його доставки в порт (або інше місце, вказане в контракті), АЛЕ без урахування вартості складування в порту, або завантаження на корабель.
Ще використовують базис FOB Порт, CIF місце доставки вантажу, або «FOB BlackSea Deep Port» (див. Таблицю для деталей і базис FOB на графіку): базиси мають більш високу ціну і, відповідно, більшу прибутковість. Ціна зерна FOB Порт використовуються при продажу агропродукції великими трейдерами або навпаки, дрібними партіями, але в контейнерах. Українські виробники рідше торгують на таких базисах. Це пов'язано з нерозумінням або неприйняттям ризиків, а так само з підвищеними вимогами до фінансових гарантій для обох сторін угоди.
Яка кореляція цін зернових на Чиказькій і Європейської біржі з цінами в регіоні Чорного Моря?
На це питання найкраще відповідає графік. Для різних цілей і людей один і той же показник коефіцієнта кореляції цін може мати різний сенс. Ми думаємо, що оскільки неперероблена агропродукція загалом і зернові зокрема мають низьку питому вартість за 1 тонну, то локальні ціни різних регіонів можуть істотно відрізнятися навіть без урахування тарифів і нетарифних бар'єрів. Ціни в основних регіонах виробництва зернових (США + Канада, Black Sea, Південна Америка, Австралія) співвідносяться, скоріше, в контексті конкуренції за експортні ринки і менше впливають один на одного безпосередньо. Вартість агрологістики - один з природних бар'єрів і обмежувачів зон ефективного експорту. Важко собі уявити, щоб економічно доцільним став експорт кукурудзи з України в США або навпаки. Але при цьому високий/низький урожай в США, впливає на закупівельні ціни в країнах імпортерах, наприклад, в Єгипті або в Марокко.
Що таке спекуляція?
Спекуляції - це коли бажання власника грошей заробити без прямої участі у виробництві або ланцюгах поставки зустрічається з бажанням виробника агропродукції уникнути ризику.
Наскільки міжнародна політика впливає на ціни агропродукції?
Впливає, і вагомо. Конкретний приклад - це імпортне мито в 5% для українського зерна у В'єтнамі при 0% для російського зерна. Фітосанітарні обмеження на імпорт в інші країни можуть бути тісно пов'язані з можливостями імпорту/експорту, а, отже, і з цінами. Крім регіональних мит є велика геополітика і торгові війни, наприклад таких країн як США і Китай.
Баланс попиту та пропозиції
В світовому масштабі на ціну впливають:- кількість зібраного врожаю агровиробниками;
- потреба/можливість його спожити і придбати;
- перехідні залишки урожаю в різних регіонах.
Вплив РФ на ціни українських зернових?
Україна і Росія - два найбільші виробники агропродукції в регіоні Чорного моря, і природно, що вони знаходяться в постійній конкуренції між собою і з європейськими (французькими) виробниками зернових за ринки (читати експорт) країн північної і центральної Африки і Близького Сходу.
Агропродукцію зрозумілої якості завжди можна продати швидко. Вся справа в ЦІНІ.
Так, кукурудза, пшениця і рослинні олії вже давно стали об'єктом біржової торгівлі і спекуляцій як на Чиказькій біржі (CBO) так і на Європейській Зерновий біржі EuroNext, що означає, що і в інших великих регіонах виробництва і споживання ціна в більшій чи меншій мірі пов'язана з ціною на цих біржах. Однак, зв'язок не завжди очевидний і скоріше відображає очікування майбутнього, аніж можливості дня сьогоднішнього.
Агроксі - це механізм визначення не "віртуальної" спекулятивної ціни десь там далеко, а механізм знаходження ринкової ціни агропродукції тут і зараз в порту або на конкретному українському елеваторі.
Що впливає на ціну зернових олійних і зернобобових? Чи може ціна агропродукції бути нижче собівартості сільгоспвиробництва?
Так, може. Це відбувається тому, що основним механізмом формування ціни в ринковій економіці виступає попит і пропозиція. Так, якщо пропозиція по ячменю суттєво перевищує попит, а виробник мусить продати (наприклад, тому що не має можливості зберігати), то отримана ціна може не покрити витрати на вирощування проданого ячменю. Трейдерам це здається очевидним, але багато фермерів вважають це несправедливим, оскільки це приносить їм не прибутки, а збиток. Однак, навідміну від інших країн, українські агровиробники мають високу рентабельність (30% +) вирощування, що дозволяє їм навіть при низьких світових цінах на агропродукцію отримувати гідні прибутки.
Як формується ціна пшениці, кукурудзи, соняшнику, сої, а також інших агрокультур в індексі цін Агроксі?
Система Агроторгів дозволяє моніторити ціни агропродукції. Сучасний ринок сільськогосподарської продукції дуже динамічний. Все складніше стає тримати руку на пульсі подій і бути в курсі всіх змін і нововведень. Великі агрохолдинги і компанії в ринковому середовищі відчувають себе як риба у воді: у них створені цілі аналітичні відділи для моніторингу внутрішніх та міжнародних цін і ринків. Середнім і дрібним господарствам доводиться складніше. Щоб зрівняти шанси всіх аграріїв, була створена системи юридично значимих агроторгів - інтернет ресурс, що допомагає агровиробникам вигідно продавати урожай. Результатом цього так само є формування індексу цін на агрпродукцію. Агробіржа пропонує свої послуги великим і середнім компаніям. Для середніх і дрібних підприємств, фермерів створена система, що вигідна для маркетингу і продажу своєї продукції, в тому числі і на експорт, з електронними торгами і індексами цін на українській, англійській і російській мовах.